Płukanka octowa od lat cieszy się ogromną popularnością wśród domowych zabiegów na włosy. Płukanka z octu spirytusowego na włosy to sposób, który preferowały zwłaszcza nasze babcie. Sposób ten przywraca kosmykom piękny i zdrowy wygląd. Czy płukanka z octu jabłkowego działa tak samo jak płukanka z octu spirytusowego? Sprawdziliśmy.
Zadaniem płukanki octowej jest domknięcie łuski włosa. Taką metodą powinny się szczególnie zainteresować kobiety posiadające szorstkie włosy z odchylonymi łuskami. To właśnie odchylone łuski sprawiają, że włosy szybko się przesuszają. Dopiero domknięta łuska sprawia, że włosy błyszczą się i wyglądają na zdrowie.
Płukanka z octu spirytusowego na włosy lub ta z octu jabłkowego uważana jest za sposób na poprawę głębi koloru włosów. Bez względu na to jaki odcień posiadasz - płukanka sprawi, że kolor stanie się bardziej intensywniejszy.
Płukanka octowa to domowy kosmetyk, który pozytywnie wpływa na kondycję skórę głowy. Mikstura reguluje pracę gruczołów łojowych i zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów. Kwaśny odczyn płukanki pomaga skórze przywrócić właściwe pH skóry głowy. Ciekawostką jest również to, że mikstura zastosowana na włosy pozwala usunąć sprawnie wszelkiego rodzaju osady z wapnia i magnezu, które gromadzą się na kosmykach zwłaszcza po myciu włosów twardą wodą. Warto również zaznaczyć fakt, że płukanka doskonale radzi sobie z resztkami kosmetyków, które nie zostały do końca usunięte z włosów podczas mycia.
Domowa płukanka z octu spirytusowego na włosy lub octu jabłkowego uważana jest również za niesamowitą broń w walce z łupieżem. Jeszcze lepsze efekty można uzyskać dodając do mikstury kilku kropel ulubionego olejku (np. lawendowego, miętowego lub rozmarynowego). Taki produkt wykazuje silne działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Dodatkowo skutecznie łagodzi wszelkie podrażnienia.
Płukanka z octu spirytusowego na włosy lub bardziej popularna z octu jabłkowego, wymaga rzecz jasna wykorzystania któregoś z tych octów. Najprostszy przepis na płukankę zawiera:
Składniki wystarczy zmieszać w dużym naczyniu i pojemności większej niż 1 litr. Dodanie olejków eterycznych skutecznie redukuje nieprzyjemny zapach octu - dzięki temu sama aplikacja jest o wiele bardziej przyjemna. Płukankę z octu spirytusowego na włosy lub z octu jabłkowego należy stosować na wcześniej umyte kosmyki. Zabiegu nie można wykonywać zbyt często, ponieważ ocet spirytusowy może nadmiernie wysuszać włosy, a ocet winny może prowadzić do rozjaśnienia włosów.
Warto również wiedzieć, że płukanka octowa nie powinna być stosowana na bardzo zniszczone włosy. Zabieg ten dedykowany jest zwłaszcza kobietom, które zmagają się z problemem włosów z tendencją do przetłuszczania, włosami normalnymi i cienkimi. Posiadaczki włosów bardzo suchych przed zastosowaniem płukanki powinny nawilżyć włosy maską emolientową. Ta czynność sprawi, że włosy nie zrobią się nadmiernie sztywne i matowe.